+ Odpowiedz w tym wątku
Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 22
 1. #11
  OKRE Development
  Gość
  Szanowni Państwo,

  zakup pierwszego własnego mieszkania, to dla wielu osób nie lada wyzwanie. W ostatnich miesiącach dużą popularnością cieszy się rządowy program dopłat – „Mieszkanie dla Młodych”. Jednak nie na wszystkie mieszkania rząd oferuje dopłaty. Przyszłe lokum nie może pochodzić z rynku wtórnego – musi być nowe, od dewelopera. Dodatkowo, budżetowanie dla programu „MdM” obejmuje poszczególne lata kalendarzowe, przy czym środki przeznaczane na dopłaty rezerwowane są w BGK w ramach rocznych limitów wyznaczonych ustawą według planowanego terminu płatności ostatniej raty przez nabywcę. Zasada ta może okazać się przykra w skutkach dla kupującego – na ogół płatność ostatniej raty przewidziana jest po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie. Jeśli termin ten przesunie się na kolejny rok kalendarzowy, np. z grudnia na styczeń roku następnego, niewykorzystane środki przepadają i nie otrzymamy dofinansowania. Dlatego, rozglądając się za pierwszym własnym lokum, najbezpieczniej będzie szukać go wśród inwestycji już zakończonych lub takich, których termin uzyskania pozwolenia na użytkowanie i związana z nim płatność ostatniej raty przypada najpóźniej na listopad.

  OKRE Development

 2. #12
  Marcin-mdm
  Gość
  Cytat Zamieszczone przez marzenaew Zobacz posta
  Nie jest przypadkiem tak że single dostają 10 % małżeństwa 15%?
  Witam,
  niestety (a dla singli na szczęście) nie. W przypadku MdM singiel i małżeństwa dostaną taką samą dopłatę. Jeżeli singiel lub para nie mają dzieci, to dostaną ok. 10% wsparcie. Jeśli singiel lub małżeństwo wychowują dziecko, dostaną ok. 15%. Co ciekawe, w odróżnieniu od Rodziny na Swoim, MdM nie ogranicza metrażu nieruchomości dla singli. Zatem w przypadku kredytobiorcy(ów) bez dzieci można kupić mieszkanie do 75 m2 i dom do 100 m2. W przypadku kredytobiorcy(ów) z dzieckiem lub dziećmi odpowiednio 85 m2 i 110 m2.


  Pozdrawiam.

 3. #13
  Member
  Dołączył
  Jun 2014
  Posty
  30
  Cytat Zamieszczone przez Kami Zobacz posta
  Wszystko też zależy od banku. Moja koleżanka chciała kupić mieszkanie i zaciągnąć kredyt, jednak bank powiedział, że zbyt stresujący styl życia prowadzi i może umrzeć zanim spłaci ten kredyt/...
  ale rozbawił mnie ten post!!
  Czy tam koleżanka się zajmuje?

 4. #14
  Junior Member
  Dołączył
  Aug 2014
  Posty
  1
  jaka masakra, najgorsze jest to że przy wstępnej kalkulacji wychodzi korzystnie a przy ostatecznej mogą powiedzieć że nie dadzą kredytu i tyle. A co do 50% to strasznie dużo nikt w wieku 20 paru lat raczej nie ma takiej kasy ten projekt jest raczej dla bogatych.

 5. #15
  Junior Member
  Dołączył
  May 2015
  Posty
  1
  Witam.

  Planuje zakup mieszkania objętego program MDM. Z początku napiszę ,że jestem studentem 3 roku i stałego dochodu póki co nie mam. Przez jakiś czas zaoszczędziłem trochę pieniędzy, oczywiście nie na tyle aby takie mieszkanie kupić za gotówkę ale po głębszej rozmowie ze swoją mamą zaczęliśmy robić rekonesans po rynku pierwotnym i intensywniej interesować się tematem zakupu nowego mieszkania. Jego kupno z pewnością skończyłoby się na zaciągnięciu kredytu. Zacząłem zastanawiać się co zrobić aby rata kredytu była jak najmniejsza dlatego pomyślałem właśnie o tym programie. Moje pytanie jest takie: Czy jest jakakolwiek szansa na to aby móc ubiegać się o taką ofertę ( MdM) nie mając stałego dochodu ale mając pomoc u rodziców? W sensie czy oni mogliby się ubiegać o taki program z chęcią kupienia takiego mieszkania mi - młodemu.

  Pozdrawiam

 6. #16
  Niezarejestrowany
  Gość

  rynek pierwotny

  cześć,

  jestem w trakcie analizowania opcji kredytu hipotecznego. Zaliczam się do osób które spełniają wszystkie warunki do próby wzięcia udziału w programie MDM. Mam jednak pewną wątpliwość która może pokrzyżować moje mieszkaniowe plany, dokładnie chodzi o definicję rynku pierwotnego. Popularnie dotyczy to nowych mieszkań/domów sprzedawanych przez dewelopera/ spółdzielnię. U mnie jednak pojawia się taka sytuacja że prywatna osoba buduje dom, którym jestem zainteresowana. Dom nie jest jeszcze ukończony. Czy w tej sytuacji wg MDM jest to rynek pierwotny czy wtórny?

 7. #17
  Junior Member
  Dołączył
  Aug 2015
  Posty
  1

  MdM rynek wtórny

  Ostatnio trafiłem na informację na nieruchomosci com pl, że niedługo w ramach programu Mdm będzie można też kupić mieszkanie z rynku wtórnego, więc to nie powinien być problem.

 8. #18
  Junior Member
  Dołączył
  Jul 2015
  Mieszka w
  Cała Polska
  Posty
  8

  Rynek wtórny MDM

  Cytat Zamieszczone przez mad8man Zobacz posta
  Ostatnio trafiłem na informację na nieruchomosci com pl, że niedługo w ramach programu Mdm będzie można też kupić mieszkanie z rynku wtórnego, więc to nie powinien być problem.
  Witam,

  Potwierdzam od września będziesz mógł/ będziesz mogła nad tym zastanowić.
  Jest problem z ceną za m2. Niestety w więszości miast jest nie do przyjęcia (zbyt niski limit ceny za m2).

  Mój wspólnik ostatnio napisał artykuł do prasy

  Może Ci / wam się przydać.


  „Mieszkanie dla Młodych” wersja 2.0 – nowości, ograniczenia oraz udogodnienia dla Kredytobiorców.
  Z początkiem wakacji sejm przyjął nowelizację ustawy regulującej zasady działania programu "Mieszkanie dla młodych". Zmiany mają na celu umożliwienie większej dostępności programu oraz zwiększenie puli mieszkań objętych dopłatą. Należy podkreślić, iż dużym beneficjentem tego programu będą osoby i rodziny wychowujące co najmniej troje dzieci.
  Nowości wprowadzone do programu MdM:
  1. NIERUCHOMOŚĆ – dotychczas można była nabywać lokale mieszkalne lub domy z rynku pierwotnego („deweloper”), nowelizacja poszerza zakres o:
  • umożliwienie zakupu mieszkania z rynku wtórnego;
  • możliwość uzyskania dofinasowania z przeznaczeniem na wkład własny do spółdzielni mieszkaniowej;
  • uzyskanie kredytu MdM w oparciu o umowę na budowę lokalu zawartą ze spółdzielnią mieszkaniową;
  • możliwość zakupu z pomocą kredytu MdM kolejnej nieruchomość, ta opcja dostępna będzie dla rodzin (małżeństwo lub osoba samotnie wychowująca) z trojgiem dzieci własnych lub przysposobionych.

  2. WIEK – limit wieku dla singla lub jednego z małżonków zostaje utrzymany w znowelizowanej ustawie, wynosi maksymalnie 35 lat. Nowa ustawa znosi jedynie limit wieku dla rodzin (małżeństwo lub osoba samotnie wychowująca) z trojgiem dzieci własnych lub przysposobionych.

  3. WYSKOŚĆ DOPŁATY – liczona do dziś w oparciu o powierzchnię bazową 50 m2. W przypadku singli i małżeństw bezdzietnych wysokość dofinansowania wkładu własnego wynosiła 10% (kwoty obliczonej jako iloczyn powierzchni użytkowej mieszkania lub domu objętej dopłatą oraz aktualnego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1m² powierzchni użytkowej dla danej lokalizacji tzw. wartości odtworzeniowej). W przypadku rodzin z 1 dzieckiem dofinasowanie wkładu wynosiło 15%, dodatkowe 5% przysługiwało rodzinom, w których do 5 lat od wzięcia kredytu urodziło się lub zostało przysposobione trzecie oraz kolejne dziecko. Nowelizacja wprowadza tu szereg pozytywnych zmian:
  • Zwiększenie do 65 m2 powierzchni bazowej do ustalania wkładu własnego dofinasowania rodzinom z trojgiem dzieci własnych lub przysposobionych.
  • 10 % tzw. wartości odtworzeniowej - dla osób i rodzin bezdzietnych
  15 % tzw. wartości odtworzeniowej - dla osób i rodzin z jednym dzieckiem
  20 % tzw. wartości odtworzeniowej - dla osób i rodzin z dwójką dzieci
  30 % tzw. wartości odtworzeniowej - dla wychowujących co najmniej troje dzieci

  4. OGRANICZENIA – dotyczą one kwestii wcześniejszej spłaty i nadpłaty kredytu MdM:
  • wprowadzenie obowiązku zwrotu części dofinasowania w przypadku dokonania przez Kredytobiorcę w okresie 5 lat od dnia zawarcia umowy ustanowienia lub przeniesienia własności mieszkania, wcześniejszej spłaty całości kredytu MdM lub jego części przekraczającej wysokość udzielonego dofinansowania;
  • wprowadzenie obowiązku zwrotu całości dofinasowania w przypadku dokonania przez Kredytobiorcę, przed dniem zawarcia umowy ustanowienia lub przeniesienia własności mieszkania, spłaty całości kredytu lub jego części, jeżeli w jej wyniku pozostała do spłaty część kredytu będzie mniejsza niż 50% ceny zakupu mieszkania lub wkładu budowlanego.

  5. UDOGODNIENIA – dotyczą kwestii nabycia gotowej oddanej do użytkowania nieruchomości bez obowiązku podpisywania umowy deweloperskiej. Dotychczas środki do dewelopera przelewane były dwiema transzami tzn. kwota z kredytu przed aktem notarialnym i dopłata MdM po akcie. W praktyce wydłużało to czas przekazania nieruchomości do klienta o kilka tygodni. Dziś procedura zostanie uproszczona do jednej transzy, co znacznie przyspieszy odbiory nieruchomości.

  Mimo, iż znowelizowana ustawa zawiera pewne ograniczenia związane między innymi z wcześniejszą spłatą kredytu, wprowadzone zmiany możemy jednak potraktować jako ukłon Państwa w stronę obywatela. Pozytywne zmiany obejmują singli, małżeństwa oraz rodzinny wychowujące dzieci, nowe reguły dają szerszy wybór nieruchomości oraz zwiększają wysokość dopłat do kredytu. Biorąc pod uwagę obecny poziom stóp procentowych można śmiało powiedzieć, że najbliższe dwa i pół roku to dobry czas na poszukiwanie i zakup nieruchomości oparty o kredyt hipoteczny z dopłatą MdM.

  Autor: MICHAŁ SABAL

 9. #19
  Junior Member
  Dołączył
  Jul 2015
  Posty
  1
  Ostatnio co chwilę słychać coś o tym programie, dobrze go reklamują Niestety, wciąż przeważa tendencja, że te mieszkania z dopłatą są dalej ze względu na ceny gruntów, w które deweloper musi zainwestować.

 10. #20
  paweł 1990
  Gość
  testowy text
  Byłbym zainteresowany tym mdm ale boję sie. Sytuacja moja jest taka mam 22 lata mam kobietę dziecko w drodze pracę mam stała 1500 zł. Kredytu nie chce dużego jakieś 100 k. Pytanie takie czy nie wyśmieja mnie w banku i czy wogl są jakieś szansę na mieszkanie własne w mojej sytuacji

Podobne wątki

 1. Mieszkanie dla młodych - jakie warunki trzeba spełnić?
  By bujak in forum Mieszkanie dla Młodych - Forum
  Odpowiedzi: 13
  Ostatni post / autor: 28-07-2014, 20:09
 2. PKO BP - Mieszkanie dla Młodych - Opinie
  By admin in forum Mieszkanie dla Młodych - Forum
  Odpowiedzi: 4
  Ostatni post / autor: 25-04-2014, 11:48
 3. Mieszkanie dla Młodych, czy warto?
  By tina in forum Mieszkanie dla Młodych - Forum
  Odpowiedzi: 5
  Ostatni post / autor: 03-02-2014, 12:34
 4. Czy warto czekać na program Mieszkanie dla Młodych
  By malenki in forum Mieszkanie dla Młodych - Forum
  Odpowiedzi: 11
  Ostatni post / autor: 29-01-2014, 16:01
 5. Pekao SA - Mieszkanie dla Młodych - Opinie
  By admin in forum Mieszkanie dla Młodych - Forum
  Odpowiedzi: 1
  Ostatni post / autor: 13-01-2014, 23:07

Internauci trafili na tą stronę szukając:

jeden z małoznków nabył mieszkanie przed słubem a mdm

mdm mieszkanie przed slubem

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

 • Możesz zakładać nowe tematy
 • Możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •