+ Odpowiedz w tym wątku
Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 22
 1. #1
  Administrator
  Dołączył
  Jul 2011
  Posty
  30

  Warunki programu Mieszkanie dla Młodych

  „Mieszkanie dla Młodych” to nowy program rządowej pomocy w zakupie własnego lokalu. Powstał on w miejsce popularnej „Rodziny na swoim”. Kto może w nim wziąć udział? Osoby, które jeszcze nie ukończyły 35 lat lub kończą dopiero w tym roku kalendarzowym, w którym decydują się na zakup własnego mieszkania.

  Poniżej przedstawiamy główne założenia i warunki programu MdM.

  Jeśli jest się małżeństwem, przy przyznawaniu dopłaty w programie, odpowiednie organy bazują na wieku małżonka młodszego. Bardzo ważny jest również fakt, że z pomocy w programie MdM mogą skorzystać wyłącznie te osoby, które nie są właścicielami innego mieszkania. W przyszłości również takowego mieszkania nie powinny posiadać. Dotyczy to również tych nieruchomości, które dana osoba otrzymała w ramach spadku lub darowizny. Jeśli jeden z małżonków przed ślubem był posiadaczem nieruchomości mieszkalnej, a po zawarciu małżeństwa stała się ona majątkiem wspólnym, udział w programie jest wykluczony zarówno dla męża, jak i dla żony. Niemniej jednak, jeśli jest się właścicielem mieszkania czy domu jedynie w określonej części, dalej można wziąć udział w planie pomocy.

  Kredyt hipoteczny Mieszkanie dla Młodych musi być zaciągnięty przynajmniej na okres 15 lat, wyłącznie w polskich złotych. Dodatkowo, osoba, która stara się o pomoc rządową nie może posiadać więcej niż 50% wkładu własnego na zakup mieszkania. Maksymalna wielkość mieszkania, które może być zakupione w programie „Mieszkanie dla młodych” to 75 metrów kwadratowych. W przypadku, w którym dana osoba jest rodzicem przynajmniej trójki potomstwa, limit ten powiększa się o kolejne 10 metrów.

  Dom jednorodzinny może mieć maksymalnie 100 metrów kwadratowych lub 110, również w przypadku jeśli spełnia warunek posiadania przynajmniej trójki dzieci.

  Wartość pomocy jest uzależniona od posiadania dzieci. Osoby bezdzietne, zarówno single, jak i osoby pozostające w związku małżeńskim, mogą liczyć na pomoc w wysokości dziesięciu procent tak zwanej wartości odtworzeniowej nieruchomości, którą planuje się zakupić. Osoby wychowujące dwójkę dzieci, otrzymują piętnaście procent dopłaty. Bardzo duże znaczenie ma ulga przygotowana dla rodzin wielodzietnych. W sytuacji, w której beneficjentowi programu „Mieszkanie dla Młodych”, w okresie nie późniejszym niż pięć lat liczone od momentu nabycia lokalu, urodzi się trzeci lub kolejny potomek, ma on prawo wnioskować do odpowiednich organów o przyznanie ,mu kolejnej dopłaty, w wysokości pięciu procent. Trzeba jednak pamiętać, że rodzic ma na to jedynie pół roku, od momentu, w którym urodziło się dziecko.

  Szczegółową wysokość dofinansowania można wyliczyć poprzez nasz Kalkulator kredytu Mieszkanie dla Młodych

  Ograniczenia udziału w programie „Mieszkanie dla Młodych” dotyczą również ceny mieszkania, które planuje się kupić. Koszt jednego metra kwadratowego lokalu musi być niższy niż średnia arytmetyczna, obliczana na podstawie wysokości dwóch ostatnich wskaźników przeliczeniowych, które dotyczą tak zwanych kosztów odtworzenia jednego metra kwadratowego nieruchomości, mającej mieszkalny charakter. Każde województwo posiada własne, indywidualne wskaźniki, które są związane w bezpośredni sposób z cenami nieruchomości na tym obszarze. Wskaźniki są inne dla miast wojewódzkich, gmin, które znajdują się w bezpośrednim ich sąsiedztwie oraz innych miejscowości, które funkcjonują na terenie określonego województwa. Aktualna limity cen Mdm można zobaczyć tutaj.

  Istotnym warunkiem jest też to, że wziąć udział w programie „Mieszkanie dla Młodych” mogą tylko te osoby, które planują kupienie mieszkania, czy domu, oferowanego na tak zwanym rynku pierwotnym. Sprzedawcą nieruchomości może być więc firma deweloperska lub ewentualnie spółdzielnia mieszkaniowa. Istnieje również możliwość starania się o dofinansowanie do budowy domu. Warunkiem jest konieczność budowy w systemie gospodarczym, co oznacza wykonywanie części prac samodzielnie, w celu redukcji kosztów. Osoby, które zdecydują się na takie rozwiązanie otrzymują pomoc, jako zwrócenie określonej kwoty podatku VAT za materiały budowlane. Do programu wspólnie może przystąpić więcej niż jednak osoba i nie musi to być małżonek czy partner. Kredyt można wziąć razem z rodzeństwem czy teściami. Dopuszcza się również przystąpienie do kredytu z macochą lub ojczymem. Generalnie więc, wspólnie kredyt na zakup mieszkania mogą wziąć zarówno krewni zstępni, jak i krewni wstępni. W udziale w programie „Mieszkanie dla Młodych” nie przeszkadza fakt wynajmowania innego lokalu mieszkalnego.

  W niektórych przypadkach może zaistnieć konieczność zwrócenia kwoty otrzymanej dopłaty. Dotyczy to tych osób, które przed upływem pięciu lat od momentu zakupu lokalu mieszkalnego, zmienią jego przeznaczenie, wynajmą czy zgodzą się na zamieszkanie innych osób. Również sprzedaż mieszkania przed upłynięciem tego terminy jest niezgodna zasadami programu „Mieszkanie dla Młodych”. Prawo do dofinansowania traci się poza tym, w sytuacji, kiedy stanie się właścicielem, czy ewentualnie współwłaściciel innej nieruchomości. Dotyczy to również dziedziczenia i wspólnego majątku małżeńskiego. 2. #2
  Member
  Dołączył
  Jan 2014
  Posty
  30
  świetne wyjaśnienie, o wiele łatwiej już zrozumieć o co chodzi w tymże programie. Mam jeszcze jedno pytanie słyszałam, ze nie kazdy ma możliwość podjęcia MDM ze wzgledu na wiek.
  W jakim przedziale wiekomym można wziąć udzaił w takim programie?

 3. #3
  Member
  Dołączył
  Jan 2014
  Posty
  46
  Do 35 lat.

 4. #4
  Junior Member Awatar Kami
  Dołączył
  Jan 2014
  Mieszka w
  Kraków
  Posty
  26
  Wszystko też zależy od banku. Moja koleżanka chciała kupić mieszkanie i zaciągnąć kredyt, jednak bank powiedział, że zbyt stresujący styl życia prowadzi i może umrzeć zanim spłaci ten kredyt/...

 5. #5
  Member
  Dołączył
  Jan 2014
  Posty
  46
  Nie wiem co ta koleżanka musiałaby robić, żeby mając normalną zdolność kredytową uzyskała negatywną odpowiedź przez stresujący tryb życia

  Co do MdM - Zasady i warunki MdM są całkiem przejrzyste, ale mimo wszystko jest kilka punktów wątpliwych, np. garaże, czy zakup od spółdzielni mieszkaniowych.

 6. #6
  Niezarejestrowany
  Gość

  kredyt

  Odmowa ze względu a stresujący tryb życia? Na podstawie czego ktoś to wywnioskował, jaki bank? Zmienić bank. Z moich obserwacji wynika, że najszybciej decyzję w sprawie kredytu podejmuje Getin Noble, jest też największe prawdopodobieństwo, że pozytywnie rozpatrzą wniosek.

 7. #7
  Kasia
  Gość

  Bliźniaki a MdM

  Czy jest gdzieś mowa o bliźniakach jak się urodzą małżeństwu, które weźmie udział w programie MdM? Na każde dziecko do pół roku można zgłosić i dostanie się jakiś procent a jeśli są to bliźniaki jest możliwość otrzymania podwojonego procentu?

 8. #8
  Member
  Dołączył
  Jan 2014
  Posty
  46
  Nie. Jeżeli masz jedno lub więcej dzieci w momencie składania wniosku, należy Ci się 15% dofinansowania, zamiast 10%.
  Jeżeli w ciągu 5 lat urodzi Ci się trzecie lub kolejne dziecko należy się jednorazowa dopłata w wysokości 5%. Może być ona wypłacona tylko raz danemu beneficjentowi.

 9. #9
  Sidi
  Gość

  Mdm

  Cytat Zamieszczone przez zajec Zobacz posta
  Nie wiem co ta koleżanka musiałaby robić, żeby mając normalną zdolność kredytową uzyskała negatywną odpowiedź przez stresujący tryb życia

  Co do MdM - Zasady i warunki MdM są całkiem przejrzyste, ale mimo wszystko jest kilka punktów wątpliwych, np. garaże, czy zakup od spółdzielni mieszkaniowych.
  Możesz napisać jaki problem jest z garażem lub mieszkaniem ze spoldzielni

 10. #10
  Junior Member
  Dołączył
  Jan 2014
  Mieszka w
  Wrocław
  Posty
  19
  testowy text
  Cytat Zamieszczone przez zajec Zobacz posta
  Nie. Jeżeli masz jedno lub więcej dzieci w momencie składania wniosku, należy Ci się 15% dofinansowania, zamiast 10%.
  Jeżeli w ciągu 5 lat urodzi Ci się trzecie lub kolejne dziecko należy się jednorazowa dopłata w wysokości 5%. Może być ona wypłacona tylko raz danemu beneficjentowi.
  Nie jest przypadkiem tak że single dostają 10 % małżeństwa 15%?

Podobne wątki

 1. Mieszkanie dla młodych - jakie warunki trzeba spełnić?
  By bujak in forum Mieszkanie dla Młodych - Forum
  Odpowiedzi: 13
  Ostatni post / autor: 28-07-2014, 20:09
 2. PKO BP - Mieszkanie dla Młodych - Opinie
  By admin in forum Mieszkanie dla Młodych - Forum
  Odpowiedzi: 4
  Ostatni post / autor: 25-04-2014, 11:48
 3. Mieszkanie dla Młodych, czy warto?
  By tina in forum Mieszkanie dla Młodych - Forum
  Odpowiedzi: 5
  Ostatni post / autor: 03-02-2014, 12:34
 4. Czy warto czekać na program Mieszkanie dla Młodych
  By malenki in forum Mieszkanie dla Młodych - Forum
  Odpowiedzi: 11
  Ostatni post / autor: 29-01-2014, 16:01
 5. Pekao SA - Mieszkanie dla Młodych - Opinie
  By admin in forum Mieszkanie dla Młodych - Forum
  Odpowiedzi: 1
  Ostatni post / autor: 13-01-2014, 23:07

Internauci trafili na tą stronę szukając:

jeden z małoznków nabył mieszkanie przed słubem a mdm

mdm mieszkanie przed slubem

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

 • Możesz zakładać nowe tematy
 • Możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •